-
-
Dekomunizacja
Zarysowania, zadarcia okładek, przykurzenia, na drugiej kartce wpisany długopisem numer.
,,Celem tej publikacji jest nie tylko polemika z podnoszonymi wobec ustawy dekomunizacyjnej zarzutami, ale przede wszystkim pokazanie i ważne dla przyszłości demokracji w naszym kraju jest przeprowadzenie dekomunizacji."
-
Idź i zabij – Pacyfikacja strajku w Kopalni Wujek – Zbrodnia nieukarana
Okładka miękka, rogi lekko zagięte.
-
Jezuici tom 1: Zdobywcy
Obtarcia, zarysowania, zadarcia okładek, przykurzenia, wpis długopisem na wklejce przedniej i ołówkiem przy spisie treści.
,,Autor kreśli najważniejsze epizody z cudownej historii, przede wszystkim zaś sprawia, że zaczynają żyć na nowo bohaterowie niestrudzenie ponawianej krucjaty ” ku większej chwale Bożej”. Jest to monumentalna multibiografia. ''
-
Moskiewski proces. Dysydent w aktach Kremla.
Zarysowania, zadarcia okładek, przykurzenia, zaznaczenia tekstu i notatki ołówkiem.
,,Moskiewski proces obrazuje najważniejsze kierunki polityki wewnętrznej i zagranicznej Kremla w latach 1970-1990, odsłania jej nieznane i zbrodnicze kulisy. … To swoisty akt oskarżenia światowego komunizmu.''
-
-
Pochwała sumienia
Okładka miękka powycierana, rogi lekko zagięte.
Opis:
Wszyscy dziś zgodzą się z tym, że w obliczu totalnego kłamstwa, wobec praktykowanej przez państwa przemocy, sumienie (ucieleśniane przez „dysydentów”) jest nadal podstawą wszelkiego sensu ludzkiej godności. Jest tym małym nic, które zobowiązuje do głoszenia prawd tak elementarnych, jak „to jest białe, a to czarne” (Adam Michnik).
Cóż jednakże stało się z sumieniem w naszych demokratycznych, społecznie i strukturalnie rozbitych społeczeństwach? Czy odwoływanie się do sumienia nie jest potrzebne, a nawet śmieszne? Czy po krytykach świadomości dokonanych przez filozofię i nauki humanistyczne sumienie nie okazuje się właściwością bezsilnej „pięknej duszy”? Czy wiarygodność sumienia poważnie nie ucierpiała na odkryciu nieświadomości? Czy ci, którzy mają jeszcze jakie wymagania moralne, nie lepiej by zrobili, gdyby oparli się na majestacie i solidarności Prawa czy praw, które są przynajmniej pewnymi punktami odniesienia?
Każda pochwała sumienia, jeśli nie chce być naiwna, musi być świadoma krytyk, jakie zgłaszano pod jego adresem. Powinna te właściwie ocenić warunki i ograniczenia swoich poczynań. Paul Valadier dokonuje rzetelnego przeglądu tych zastrzeżeń. Jednak na koniec swojej pracy może powiedzieć, że „sumienie… pozostaje i nadal powinno pozostawać instancją podstawową”. Tylko ono pozwala uniknąć tak straszliwego w skutkach ślepego naśladownictwa, pobudzić do protestu, ożywiać demokrację, bronić godności jednostek.
opis: owvolumen.pl
-
Polityczne z Olszynki Grochowskiej
Losy i sylwetki bohaterskich kobiet zaangażowanych w czynny opór przeciwko zniewalającemu systemowi Polski czasów PRL.
-
Różokrzyżowcy
Okładka miękka, rogi pozaginane, przykurzenia.
Blok kartek przybrudzony w górnej części -
-
-
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Wczoraj, Dziś, Jutro.
Oprawa miękka, lekkie przytarcia i przybrudzenia.