-
Hiszpańskie oczy
Okładka miękka, rogi lekko zagięte, przykurzenia.
Annę i jej córkę poznajemy podczas wizyty u psychologa. Kobiety próbują rozwikłać problem Ewy – bulimię. Aby jednak dziewczyna mogła w pełni wyzdrowieć, konieczna jest terapia – toksyczna miłość musi przerodzić się w uczucie, którym kobiety nie będą się wzajemnie ranić. Czy możliwe jest, żeby córka powtarzała los matki? Jak bardzo młodzieńcze traumy determinują życie nasze i naszych bliskich?
Hiszpańskie oczy to powieść o trudnej miłości, dojrzewaniu, zagubieniu, akceptacji i cierpieniu. Losy bohaterki Nurowskiej wtłoczone są w tryby historii, która odciska na jej psychice i późniejszym życiu ślady nie do zatarcia.„”Z historią powstania Hiszpańskich oczu wiąże się moje niezwykłe przeżycie. Pod koniec lata 1988 roku spotkałam w parku kobietę, która mimo że nie była już młoda, miała jedną z piękniejszych twarzy, jakie widziałam. Nawiązałam z nią rozmowę. I nagle, nieoczekiwanie dla nas obu, zaczęła o sobie opowiadać. Jak się potem okazało, byłam jej pierwszą i jedyną słuchaczką, odkąd w 1953 roku wróciła z zesłania na Syberii. Trafiła tam jako piętnastoletnia dziewczyna za udział w Powstaniu Warszawskim. Nie wracała ze Związku Radzieckiego sama, przywiozła ze sobą córkę, owoc gwałtu, jakiego dokonano na niej w łagrze.””
(Maria Nurowska) -
-
-
Materiały do refleksji i zadumy
Obtarcia, zadarcia, zagniecenia okładek, przykurzenia.
,,Zbiór artykułów publikowanych w Kulturze w latach 1971-1975.''
-
Miesiące 1985-87
Okładka miękka powycierana i uszkodzona na grzbiecie, przykurzenia, rogi lekko zagięte.
-
-
-
-
-
-
Po tamtej stronie śmierć
Okładka miękka lekko uszkodzona na grzbiecie, rogi lekko zagięte, przykurzenia.
-
Postscriptum
Okładka miękka powycierana, wymaga podklejenia, rogi lekko zagięte.
Z okładki:
Wstrząsający, syntetyczny zapis psychologii stosunków polsko-żydowskich. Dramatyczne losy cudem uratowanej z getta Żydówki, poszukiwanie przez nią własnej tożsamości i narastający konflikt z przybranym ojcem. Wszystko to na tle szerokiej panoramy; widzimy więc getto, okupacyjną rzeczywistość, wojenną tułaczkę, pogrom kielecki, marzec 1968 roku. Powieść napisana jest w konwencji dziennikarskiej relacji, na którą składają się urywki nagranych rozmów, listów, intymnych wspomnień i pamiętników. -
Postscriptum
Okładka miękka, rogi lekko zagięte, przykurzenia.
Anna Łazarska, słynna skrzypaczka, w tajemnicy przed ojcem – Witoldem Łazarskim, otwiera szufladę jego biurka. Znajduje dziennik. Dowiaduje się z niego, że nie jest osobą, za którą się przez lata uważała – Polką, córką prawnika. Witold Łazarski znalazł ją pod murem getta, przygarnął i otoczył opieką. Informacje zawarte w dzienniku wywołują w niej szok. Postanawia uciec od człowieka, którego przez lata miała za ojca, i od znanej sobie rzeczywistości – aby znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest naprawdę. Przeszłość Anny bezlitośnie wkracza w jej życie w osobach siostry i dziadka. Którą tożsamość Anna ostatecznie uzna za swoją?
-
Te pokolenia żałobami czarne… Skazani na śmierć i ich sędziowie.
Zarysowania, zadarcia, zagniecenia okładek, przykurzenia.
,,Książka zajmuje się przede wszystkim wewnętrznymi sprawami polskimi pierwszego powojennego dziesięciolecia; wyjątkiem jest otwierający ją szkic poświęcony stanowisku Stalina wobec Polski w latach 1941-1944."
-
Zeszyt niezależnej myśli lekarskiej – Społeczna Komisja Zdrowia
Okładka miękka, rogi lekko zagięte.