-
1000 słów o dawnej broni palnej
Obtarcia, zarysowania okładek, przykurzenia, przekrzywiony blok.
,,Ilustrowany słownik znaczeniowy z dziedziny bronioznwstwa w ujęciu historycznym.''
-
1000 słów o fotografii
Oprawa twarda lekko powycierana
Książka zawiera 350 haseł biograficznych, około 400 nazw sprzętu: aparatów fotograficznych, obiektywów, powiększalników, światłomierzy, terminy i pojęcia teoretyczne z zakresu optyki, fotochemii, technologii obróbki materiałów światłoczułych, terminy z zakresu dawnych i obecnych technik pozytywowych, wreszcie nazwy ponad 60 najbardziej znanych firm fotograficznych. Ponad to słownik zawiera 270 ilustracji zamieszczonych obok odpowiednich haseł oraz 60 zdjęć na wkładce wklęsłodrukowej i barwnej. Osobną część słownika stanowi chronologia rozwoju fotografii powszechnej i polskiej. Wydanie II -
1000 słów o fotografii
Obtarcia, zadarcia, zabrudzenia okładek, przykurzenia.
,,Słownik zawierający ponad 1400 haseł, z czego około 350 stanowią hasła biograficzne, około 400 to nazwy sprzętu, pozostałe to najwżniejsze i najczęściej spotykane terminy i pojęcia teoretyczne z zakresu optyki, fotochemii, technologii obróbki materiałów światłoczułych, terminy z zakresu dawnych i obecnych znanych firm fotograficznych.''
-
1939 – ostatni rok Europy
Oprawa twarda w materiale z obwolutą. Obwoluta powycierana i uszkodzona, rogi lekko zagięte. Pieczątki biblioteczne.
-
Admirał, Czart i Cyganka
Oprawa twarda w materiale z obwolutą. Obwoluta powycierana, rogi lekko zagięte.
Jerzy Bohdan Rychliński odtwarza barwne koleje życia Krzysztofa Arciszewskiego, doskonałego żołnierza i dowódcy, o którym głośno było swego czasu w świecie. Sprowokowany korupcją sądownictwa do samosądu nad lichwiarzem, co zmusiło go do ucieczki, ścigany po całej Europie listami gończymi za udział w spisku Krzysztofa Radziwiłła przeciw Zygmuntowi III, przez długie lata zamknięty miał powrót do kraju. Służył u Holendrów (odsiecz Bredy, 1624) i u kardynała Richelieu (zdobywanie La Rochelle). W 1629 r. zaciągnął się do wojsk holenderskich Kompanii Zachodnioindyjskiej. Wysłany do Brazylii, zdobył światowy rozgłos w walce z tyranią hiszpańską. Wsławił się zwłaszcza zdobyciem fortów: Olinda, Recife, Itamaraka i Arrayal. W 1638 r. otrzymał od Holendrów stopień generała artylerii i admirała. Po powrocie do Polski, jako „”starszy nad armatą koronną””, zajął się zbrojeniem Rzeczypospolitej. W 1648 r. kierował obroną Lwowa, a w 1649 – pod Zborowem – pracami fortyfikacyjnymi i mostowymi. Jemu zawdzięczał ocalenie Jan Kazimierz i wojsko polskie.
Forma książki przypomina modny niegdyś romans. Autor wplótł w jego akcję rywalizację między Cyganką i hiszpańską arystokratką, a przede wszystkim „”luźnego człowieka””, obieżyświata i korsarza, towarzyszącego bohaterowi i będącego jakby drugim jego wcieleniem.
-
-
-
-
Ani triumf ani zgon
Oprawa twarda w materiale z obwolutą.
Książka opowiada o burzliwych dniach powstania listopadowego w Warszawie. Szczególnie plastycznie przedstawiona została patriotyczna postawa i bohaterstwo ludu Warszawy oraz rola przedstawicieli ówczesnej elity władzy, w ogromne j swej większości chwiejnych, nie wierzących w zwycięstwo, a często wcale go nie pragnących, kierujących się w swej działalności osobistymi ambicjami, animozjami i interesami. -
Ani triumf, ani zgon
Okładka miękka z obwolutą. Obwoluta powycierana, rogi lekko zagięte, przykurzenia. Wyczuwalna przykra woń dymu tytoniowego.
„”Ani triumf, ani zgon”” to książka o burzliwych dniach powstania listopadowego w Warszawie. Wykorzystując liczne pamiętniki i wspomnienia oraz artykuły ówczesnej prasy Stanisław Szenic kreśli szeroką, wieloplanową panoramę wydarzeń, ukazuje z całą ostrością niezwykłą złożoność postaw i losów ludzkich oraz zdumiewające paradoksy sytuacji społeczno-politycznej roku 1830 i 1831. Szczególnie plastycznie przedstawiona została patriotyczna postawa i bohaterstwo ludu Warszawy oraz rola przedstawicieli ówczesnej elity władzy, w ogromnej swej większości chwiejnych, nie wierzących w zwycięstwo, a często wcale go nie pragnących, kierujących się w swej działalności osobistymi ambicjami, animozjami i interesami. Dramat pól bitewnych współgra tu z dramatyzmem gabinetów ministerialnych, sali sejmowej, prywatnych mieszkań i warszawskiej ulicy. Wspaniała galeria warszawiaków sprzed stu pięćdziesięciu lat, którzy z kart książki przemawiają często do dzisiejszego czytelnika tymi samymi słowami, jakie wtedy napisali, i opowiadają mu o swych obserwacjach i czynach. Stanowi to dodatkowy walor książki Szenica, nie tylko wzbogacającej naszą wiedzę o tamtej epoce mnóstwem niezwykle istotnych szczegółów, lecz również zmuszającej do przemyśleń i refleksji.
-
-
Armia ,,Modlin” 1939
Obtarcia, zarysowania, zadarcia, naddarcia okładek, przykurzenia.
,,Monograficzny zapis dziejów jednej z armii Wojska Polskiego, któremu u progu II wojny światowej przypadło w udziale trudne zadanie obrony całości terytorialnej Rzeczypospolitej i niepodległości narodowej."
-
-
-
-
-
Bez wydarzeń
Opowiadanie o milicjantach. Akcja umiejscowiona w roku 1942. Okładka miękka powycierana i pożółkła, pierwsza kartka z brązową plamą
-
Bibliografia Powstania Styczniowego
Poniższe zestawienie zawiera obszerne, choć z pewnością dalekie od kompletności, zestawienie różnorodnych tekstów źródłowych dotyczących zrywu 1863 r., które ukazały się w formie drukowanej oraz prac badawczych i popularnonaukowych, dotyczących różnych aspektów Powstania Styczniowego.
-
Biblioteczka Edukacji Obronnej 8: Obozy przysposobienia wojskowego
Okładka miękka, rogi lekko zagięte, przykurzenia.
-
Błyskawiczne dziewczyny
Okładka miękka uszkodzona na grzbiecie, rogi pozaginane, ślady po zawilgoceniu.