-
Dzieje nauczania medycyny w farmacji w Warszawie (1789-1950)
Zadarcia i zagniecenia okładek i rogów.
-
-
-
Ostatnie sprawozdanie archiatra
Okładka miękka powycierana i pożółkła, rogi lekko zagięte, przykurzenia.
-
Portret mistrza medycyny
Okładka miękka z obwolutą, przykurzenia.
Nowa książka Marcina Łyskanowskiego jest interesującą powieścią o praojcu polskiej medycyny Józefie Strusiu, wybitnej indywidualności swoich czasów.
Józef Struś urodził się w roku 1510 w Poznaniu, tam również zmarł w roku 1568 w czasie morowej zarazy. Studiował na uniwersytetach w Krakowie i Padwie, ujawniając wybitne zdolności. Szybko zasłynął jako znakomity lekarz, mądry i prawy człowiek, co otworzyło mu drogę na węgierski dwór królowej Izabelli, a następnie na dwory Zygmunta Augusta i padyszacha Solimana. W drugiej połowie życia, Józef Struś powrócił do Poznania, gdzie nie tylko sprawdziła się jego sława jako wyjątkowego lekarza i człowieka, ale nawet urosła do rozmiarów legendy o wielkim mistrzu medycyny, który zawsze i wszędzie spieszył z pomocą chorym.
Marcin Łyskanowski, jeden z licznych lekarzy parających się piórem, pisze o nim ze znawstwem zagadnień i rozległą wiedzą o czasach Józefa Strusia, nie stroniąc oczywiście od literackiej fantazji, ale przede wszystkim mocno osadzając swą opowieść w realiach i klimacie epoki.
-
Testament mistrza chirurgii
Obtarcia obwoluty, przykurzenia.
,,Powieść biograficzn o Rafale Józefie Czerwiakowskim – reformatorze medycyny, który nazwany został ojcem chirurgii polskiej."
-
Zapiski warszawskiego konsyliarza
Powieść o lekarzach dawnej Warszawy i Tytusie Chałubińskim.
Oprawa miękka (zagięcia).